Založenie SRO v roku 2019

Založenie SRO v roku 2019
Boris Kukumberg

Ak zvažujete založenie SRO v roku 2019, pripravte sa na niekoľko noviniek. Prečítajte si základné informácie o tom, ako si založiť SRO v tomto roku.

Založenie SRO už iba bez dlhu na sociálke a daniach

Toto čerstvé pravidlo je síce z konca minulého roka, bude však platiť aj v roku 2019. Ak dlžíte na daniach, štát vám založenie SRO nepovolí. Od septembra minulého roka sa k dlhom na daniach navyše pridali aj dlhy na sociálnych odvodoch.

Kto má dlh na daniach alebo na sociálnych odvodoch, nemôže si v roku 2019 založiť SRO. Dlh na zdravotných odvodoch pri založení SRO zatiaľ neprekáža. Tieto obmedzenia sa vzťahujú iba na zakladateľov/spoločníkov spoločnosti, nie na konateľov SRO.

Malou útechou môže byť to, že dlžník na sociálnom poistení si firmu nemusí zakladať, ale si môže kúpiť tzv. hotovú spoločnosť (ready-made SRO), kde nevýhoda dlhu na sociálke neprekáža. Daňový dlh však nemôže byť ani v tomto prípade.

Vklad do základného imania bez banky

Ani v tomto prípade nejde o úplnú novinku, avšak mnohí o nej ešte stále nevedia. Už od roku 2016 nie je potrebné vkladať peniaze určené na základné imanie SRO (do 5000 eur) na účet v banke. Postačí jednoduché formálne vyhlásenie o tom, že vklady sú splatené v hotovosti. O vkladoch prevyšujúcich 5000 eur sa radšej poraďte s odborníkom.

Daňová licencia je zrušená

Ak sa chystáte založiť si SRO v roku 2019 daňovej licencie sa vôbec neobávajte. Táto povinná minimálna daň je minulosťou. Znamená to, že ani za „spiacu firmu“, ktorá nevykonáva žiadnu činnosť už nebude potrebné v roku 2019 platiť štátu minimálnu daň.

Nové eID na založenie SRO nepotrebujete, neskôr však áno

Nové občianske preukazy s čipom a certifikátom pre elektronickú komunikáciu na založenie SRO zatiaľ nepotrebujete. Stále existujú spôsoby, ako si založiť SRO aj bez neho (napríklad v klasickej, papierovej podobe, cez Firmáreň alebo inak).

Po založení SRO však bude pre vás elektronická komunikácia povinná a napríklad na daňovom úrade bez občianskeho preukazu s čipom a príslušným certifikátom nevybavíte nič. Zabezpečte si preto eID radšej v predstihu.

Konečný užívateľ výhod

Opäť novinka z konca minulého roka, platná aj v roku 2019. Pri založení SRO je potrebné zapisovať do obchodného registra aj osobu, ktorá je tzv. konečný užívateľ výhod. Existujúce firmy majú povinnosť zapísať takúto osobu do obchodného registra najneskôr do konca roka 2019.

Vo všeobecnosti možno povedať, že to, čo platilo pre založenie SRO na konci minulého roka, bude platiť aj tento rok. Výnimkou sú rôzne zmeny v daňových zákonoch, ktorých je pripravených viac (napr. zrušenie zábezpeky pri žiadosti o registráciu pre DPH a pod.).

Chcem si založiť SRO

Súvisiace články

1. mar, 2018

Založenie SRO v roku 2018. Pozrite si 5 najčastejších otázok

Musím vkladať základné imanie eseročky do banky? Treba tento rok ešte platiť daňovú licenciu? Oplatí sa mi viac živnosť alebo SRO? A môžem si založiť SRO ak mám dlhy?
Denne do Firmárne dostávame desiatky otázok týkajúcich sa založenia SRO v roku 2018. Vybrali sme pre vás tie najčastejšie a pridali naše odpovede.

17. jan, 2018

Elektronická komunikácia s úradmi po novom. Pozrite sa, čo nás čaká

Elektronická komunikácia firiem s úradmi naberá na obrátkach. Obchodné spoločnosti musia so štátom komunikovať už len online a živnostníkom povinnosti pribúdajú postupne – zatiaľ povinná elektronická komunikácia len s daňovým úradom. Prečítajte si viac.

13. aug, 2018

Dlhujete sociálke? Od 1. septembra si už SRO nezaložíte

Založenie SRO povolí štát dlžníkom Sociálnej poisťovne už len do 31. augusta 2018. Novinka platná od 1. septembra pritvrdila pravidlá a okrem daňových dlžníkov si eseročku nezaložia už ani dlžníci na sociálnych odvodoch.

6. sep, 2018

Založenie SRO bolo to posledné. Bez nadšenia by sme biznis s kvetmi nerozbehli

Lásku ku kvetom povýšili na biznis. Ich rodinnú firmu poznajú známe osobnosti ale aj mladí zaľúbenci. Úspešný e-shop a kvetinárstvo v Bratislave sa začalo podnikaním „na živnosť“. Založenie SRO prišlo až neskôr.

26. apr, 2016

5 najčastejších chýb pri zakladaní s. r. o.

Ak chcete zakladať eseročku, čaká vás dávka byrokracie. Úrady vás pošlú domov, keď nesplníte to, čo hovoria zákony, aj keby to bola len drobnosť. Tým sa založenie vašej spoločnosti môže pekne natiahnuť aj o niekoľko týždňov. Ak si na túto prekážkovú dráhu trúfate sami, tak vám práve týchto päť najčastejších chýb podnikateľov môže „zachrániť kožu”.